The University of Alabama placed an SEC-best 126 students from nine different teams on the Southeastern Conference's Spring Academic Honor Roll, led by the rowing team with 36 honors, the league office announced Wednesday.

Emma Talley, the 2015 NCAA champion and Honda Award winner, was one of six Alabama women's golfers to make this list, while All-Region honoree Tom Lovelady was one of five members of the men's golf team to earn the honor.

Two-time NCAA long jump champion and CoSIDA Academic All-American Quanesha Burks and CoSIDA Academic All-American Alex Gholston were among the 24 members of the women's track and field/cross country team to earn the honor while All-American Tony Brown was among the 18 men to take home the accolade.

Two-time CoSIDA Softball Academic All-American of the Year Haylie McCleney and CoSIDA Academic All-American Sydney Littlejohn were among the 12 Tide softball players to earn the accolade while the baseball team tallied 14 honors.

The women's tennis team tallied five honors, led by the two-time NCAA champion Erin Routliffe while men's tennis tallied six honors led by ITA/Arthur Ashe Leadership and Sportsmanship Award winner Becker O’Shaughnessey.

To earn a place on the honor roll, a student must earn a 3.0 or better grade point average for either the preceding academic year or their career and be a sophomore or better in academic standing. The spring list honors those student-athletes that participate in baseball, men's and women's golf, rowing, softball, men's and women's tennis, and men's and women's track and field. A total of 1,181 SEC student-athletes earned the honor during the spring season.

So far this season, Alabama has placed 267 students on the SEC Fall, Winter and Spring honor rolls. Additional names will be added to the Tide's tally when the first-year list comes out later this week.

Alabama’s 2016 SEC Spring Academic Honor Roll

Student-Athlete Sport Major
Lakareber Abe Women's Golf Accounting
Tyler Adams Baseball Human Performance Exercise Science
Charlotte Adkins Rowing Human Development Family Studies
Justin Ahalt Men's Track & Field/Cross Country Civil Engineering
Courtney Atkinson Rowing Mathematics
Payton Ballard Men's Track & Field/Cross Country Accounting
Caroline Barlow Women's Track & Field/Cross Country Psychology
Vanessa Barone Rowing Food and Nutrition
Lydia Blount Rowing Environmental Science
Rachel Bobo Softball Chemical Engineering
Sydney Booker Softball Finance
Geoffrey Bramblett Baseball Human Performance Exercise Science
Hayes Brewer Men's Tennis Finance/Economics
Tony Brown Men's Track & Field/Cross Country Communication Studies
Quanesha Burks Women's Track & Field/Cross Country Elementary Education
Jacklin Byers Rowing Public Relations and Finance
Tayla Cabana Rowing Human Performance Exercise Science
Kallie Case Softball General Studies
Katie Chambers Rowing Telecommunication and Film
Zack Coker Baseball Civil Engineering
Chandler Dare Softball Public Relations
Erin Delaney Rowing Social Work
Olivia Dennis Rowing Telecommunication and Film
Lacey Dent Women's Track & Field/Cross Country Communicative Disorders
Tanner DeVinny Baseball Consumer Sciences
Bennett Dunn Women's Tennis Advertising
Jeff Edmondson Men's Track & Field/Cross Country Civil Engineering
Emily Edwards Women's Track & Field/Cross Country Exercise Science
Will Edwards Men's Track & Field/Cross Country Marketing
Nicholas Eicholtz Baseball Management
Claire Estep Rowing Biology
Madeleine Evans Rowing Communicative Disorders
Carrigan Fain Softball International Studies
Conner Ferrentino Men's Track & Field/Cross Country Accounting
Filippa Fotopoulou Women's Track & Field/Cross Country Biology
Passion Gamble Women's Track & Field/Cross Country Exercise Science
Alex Gholston Women's Track & Field/Cross Country English
Margaret Gillespie Rowing Public Relations
Grayson Goldin Men's Tennis Lower Div. Marketing
Peyton Grantham Softball Criminal Justice
Cammie Gray Women's Golf Human Environmental Science
Jessica Gray Women's Track & Field/Cross Country Biochemistry
Aryn Greene Women's Tennis Lower Div. General Business
Katelyn Greenleaf Women's Track & Field/Cross Country Nutrition
Allison Gregg Women's Track & Field/Cross Country Nutrition
Jacqueline Guezille Rowing Biology
Elias Hakansson Men's Track & Field/Cross Country Political Science
Meghan Hampton Rowing Food and Nutrition
Jonathan Hardee Men's Golf General Business
Andrew Harris Men's Track & Field/Cross Country Exercise Science
Andrea Hawkins Softball Human Performance Exercise Science
Erin Hayes Rowing Human Development Family Studies
Rachel Henderson Rowing Aerospace Engineering
Langford Hills Men's Tennis Accounting
Tyler Hitchner Men's Golf Undesignated Engineering
Keith Holcombe Baseball Human Performance Exercise Science
Kendall Howen Women's Track & Field/Cross Country Chemical Engineering
Jake Hubbard Baseball Sport Management
Janie Jackson Women's Golf Consumer Sciences
Danielle Kem Rowing Biology
Danny Kerznerman Men's Tennis General Studies
Leona Lafaele Softball Criminal Justice
Jacopo Lahbi Men's Track & Field/Cross Country Management
Mia Landegren Women's Golf Communications Studies
Nicole Lane Rowing Food and Nutrition
Anne Lehmann Rowing Chemical Engineering
McLean Lipschultz Men's Track & Field/Cross Country Physical Education
Sydney Littlejohn Softball Human Performance Exercise Science
Tom Lovelady Men's Golf Marketing
Korey Lovett Men's Tennis General Studies
Abigail Marks Rowing Mechanical Engineering
Natalia Maynetto Women's Tennis Finance
Danielle Mazer Rowing Management Information Systems
Miller McCarthy-Tuohy Rowing Biology
Haylie McCleney Softball Human Performance Exercise Science
Dani McConnell Women's Track & Field/Cross Country General Studies
Tyler McMurray Baseball Mechanical Engineering
Olivia Miller Rowing Mechanical Engineering
Nicole Morales Women's Golf Journalism
Emily Navin Rowing Accounting
Jordan Nezich Rowing Engineering
Becker O’Shaughnessey Men's Tennis Finance
Michael Oczypok Baseball Business Administration
Amanda Oliver Rowing Human Performance Exercise Science
Nyia Owen Rowing Management Information Systems
Rachel Palmer Rowing Political Science
Meropi Panagiotou Women's Track & Field/Cross Country Apparel & Textiles-Fashion Retailing
Jennifer Parker Rowing Criminal Justice
Taylor Poe Baseball Consumer Sciences
Alexandra Pospisil Rowing Operations Management
Robby Prater Men's Golf Human Environmental Science
Rachael Reddy Women's Track & Field/Cross Country Nutrition
Anna Rawles Reed Women's Track & Field/Cross Country Restaurant & Hospitality Management
Hayden Reed Men's Track & Field/Cross Country Geology
Alison Ringle Women's Track & Field/Cross Country Exercise Science
Zac Rogers Baseball Marketing
Erin Routliffe Women's Tennis Public Relations
Marisa Runyon Softball Human Performance Exercise Science
Georgie Salem Baseball Management & Marketing
Nicole Sassaman Women's Track & Field/Cross Country Marketing
Margaret Schulz Rowing Food and Nutrition
Elizabeth Scott Women's Track & Field/Cross Country Nursing
Katherine Scott Rowing Human Performance Exercise Science
William Sellers Men's Golf Management
Kevin Shannon Men's Track & Field/Cross Country Computer Science
Connor Short Baseball Management
Josh Short Men's Track & Field/Cross Country Political Science
Eric Sivill Men's Track & Field/Cross Country Metallurgical Engineering
Alexandria Smith Rowing Psychology
Britainy Smith Women's Track & Field/Cross Country Exercise Science
Danielle Spielmann Women's Tennis Marketing
Gabrielle Sprio Rowing Finance and Economics
Rebecca Stover Women's Track & Field/Cross Country Public Relations
Shannon Sweatt Rowing Public Relations
Emma Talley Women's Golf Communication Studies
Lakan Taylor Women's Track & Field/Cross Country Exercise Science
Lindsay Taylor Rowing Chemical Engineering
Haley Teel Women's Track & Field/Cross Country Marketing
Conner Thompson Men's Track & Field/Cross Country Mechanical Engineering
Demi Turner Softball Human Performance Exercise Science
Nathan Vardaman Men's Track & Field/Cross Country Mechanical Engineering
Hannah Waggoner Women's Track & Field/Cross Country Mechanical Engineering
Kaitlin Walker Women's Track & Field/Cross Country Nutrition
Hunter Webb Baseball Consumer Sciences
Joe Williams Men's Track & Field/Cross Country Civil Engineering
Jake Zalesky Men's Track & Field/Cross Country Aerospace Engineering